ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի մարտի 18-ի նիստում տեղի ունեցավ «Սեւանա լճի մասին» ՀՀ օրենքի կիրարկման հետօրենսդրական մոնիթորինգի վերաբերյալ զեկույցի քննարկում:
Զեկույցը կազմվել է Միացյալ Թագավորության «Լավ կառավարման հիմնադրամի» (ԼԿՀ) եւ Շվեդիայի կառավարության ֆինանսական օժանդակությամբ եւ Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի (ՄԶՄԿ), ՕքսԵՋեն հիմնադրամի, Ժողովրդավարության Վեսթմինսթր հիմնադրամի հետ համատեղ իրականացվող ՄԱԶԾ «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի շրջանակներում:
Ըստ զեկույցի՝ Սեւանա լճի ջրհավաք ավազանի տարածքային հատակագծման հաստատված նախագծի եւ դրա փոփոխության, ջրհավաք ավազանի կառավարման պլանի նախագծի եւ «Սեւան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի կառավարման պլանի ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ առկա են բազմաթիվ անհամապատասխանություններ եւ բացեր:
Շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտի քաղաքականության մոնիթորինգի փորձագետ Այսեր Ղազարյանի ներկայացմամբ՝ ջրային ավազաններում արտակարգ էկոլոգիական իրավիճակների եւ էկոլոգիական աղետների գոտիները սահմանում է ՀՀ կառավարությունը` ելնելով առաջացած իրավիճակի տեւողությունից, կայունությունից, ռեսուրսի ինքնավերականգնման ունակությունից: Ուսումնասիրությունների արդյունքում արձանագրվել են որոշակի խնդիրներ միջազգային հանձնառությունների, ոլորտային քաղաքականության նպատակների եւ ոլորտային օրենսդրության հետ: Բացի այդ, առկա են զգալի բացեր «Սեւանա լճի մասին» օրենքի ենթաօրենսդրական դաշտում: «Սեւանա լճի մասին» օրենքի առանցքային եւ հիմնական նպատակներից մեկը Սեւանա լճի էկոհամակարգի վերականգնման, պահպանման, վերարտադրման, բնականոն զարգացման եւ օգտագործման պետական քաղաքականության հիմնական սկզբունքների, ռազմավարության ամրագրումն է: Ուսումնասիրելով հավաքագրված տեղեկատվությունն ու գնահատելով էկոլոգիական, սոցիալական եւ տնտեսական ազդեցությունների արդյունքները՝ ակնհայտ է դարձել, որ առկա են նաեւ օրենքի կիրարկման լուրջ խնդիրներ:
Հետազոտությունների, մոնիթորինգի արդյունքում առաջարկվել է վերանայել Սեւանա լճի էկոհամակարգին վերաբերող օրենսդրությունը՝ համահունչ միջազգային առանցքային կոնվենցիաների ներքո առաջարկվող մոտեցումներին: Առաջարկվել է նաեւ մշակել եւ հաստատել «Կենսաբազմազանության մասին» օրենքի նախագիծ, ինչպես նաեւ հիմնել կենսաբազմազանության ազգային մոնիթորինգի համակարգ: Այն թույլ կտա արդյունավետ գնահատել  էկոհամակարգերի վիճակը, ազդեցության եւ արձագանքման ցուցիչները:

At March 18 sitting of the NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment, a discussion related to the report on post-legislative monitoring of the implementation of the RA Law on Lake Sevan took place.
The report was made with the financial assistance Good Governance Fund (GGF) of the United Kingdom and the Government of Sweden and in the frameworks of the programme Modern Parliament for a Modern Armenia by the United Nations Development Programme (UNDP) being jointly implemented with the OxYGen Fund, the Westminster Foundation for Democracy (WFD)
According to the report, the studies of the approved project for the spatial planning of the Lake Sevan catchment area and its amendment, the project of the catchment management plan and the management plan of Sevan National Park SNCO show that there are many inconsistencies and gaps.
According to the expert on Environment Policy Monitoring Ayser Ghazaryan, the zones of emergency ecological situations and ecological disasters in water pools are defined by the RA Government based on the duration of the situation, stability and resource self-recovery capability. As a result of studies, some issues with international communities, sectoral policy goals and the sectoral legislation were recorded. Besides this, significant gaps are available in the sub-legislative field of the law on the Lake Sevan. One of the key and main goals of the law on the Lake Sevan is to enshrine the basic principles and the strategy of the state policy on the restoration, preservation, reproduction, normal development and the use of the Lake Sevan ecosystem. Examining the collected information and assessing the results of environmental, social and economic impacts. It has become clear that there are also serious problems of the law enforcement.
By the Committee Chair’s proposal, working discussion will be organized on the theme in the near future.